Některá témata jsou v české společnost stále tabu. Patří mezi ně určitě otázka inkontinence, neboli nechtěný únik moči, částečně také neplodnost. Jde přitom o věci, které trápí velkou část lidí. Dnes se proto zaměříme na tyto dva intimní problém a jejich možná řešení.
Neplodnost roste stále více
Podle statistik roste počet žen, které v Česku podstoupí umělé oplodnění. Nárůst je patrný zejména u žen nad 34 let. V mezinárodním srovnání se tak Česká republika řadí po bok zemím jako je Finsko, Norsko nebo Švédsko, kde jsou více než tři procenta všech narozených dětí počata metodami asistované reprodukce. Zvýšený zájem o umělé oplodnění registruje klinické centrum ISCARE, které má v ČR jednu z nejlepších statistik úspěšnosti umělého oplodnění.
Za posledních pět let v Česku přibylo 12 center asistované reprodukce a jejich počet nadále stoupá. Kliniky léčby neplodnosti se nachází v každém kraji, vyjma toho Středočeského, který využívá širokou nabídku zařízení v nedalekém hlavním městě Praze. Všechna tato zařízení každým rokem provedou téměř 30 tisíc cyklů asistované reprodukce, tj. zákroků, jejichž kýženým výsledkem je otěhotnění a následný porod zdravého dítěte. Nejedná se ale jen o klasické metody umělého oplodnění, ale také úkony, které k okamžitému těhotenství nevedou. Například darování nebo zmrazení a uchování vajíček a embryí.
Co je příčinou zvyšujícího se počtu párů, které vyhledávají umělé oplodnění? Je to především odkládání rodičovství do pozdějšího věku, kdy klesá šance na oplodnění přirozenou cestou. V Česku sice asistovanou reprodukci nejčastěji podstoupí žena do 34 let (v roce 2012 to bylo z 50 %), ale obecně počet klientek tohoto věku meziročně klesá. „Rodičky nám stárnou, což potvrzuje statistika. Podíl žen ve věku 40 let a vyšším na celkovém počtu cyklů se od roku 2007 zdvojnásobil z 11 na 22 procent,“ vysvětlil primář klinického centra ISCARE IVF Jaroslav Hulvert.
Jak se tedy neplodnosti bránit? Základ je neodkládat dlouho početí a žít zdravým životním stylem. Existuje však i možnost „pojistky“, tzv. Social freezing. Jde o jednoduchou metodu, kdy si muž i žena mohou zamrazit své zdravé pohlavní buňky k pozdějšímu využití. V případě ztráty plodnosti, ať už kvůli nemoci, věku či úrazu, pak mají možnost pořídit si umělým oplodněním vlastní dítě. Tuto metodu nabízí klinika ISCARTE posledních několik let, velkým hitem je především v západních zemích. Informace o metodě najdete na webu http://www.socialfreezing.cz/.
Inkontinence někdy trápila polovinu žen
S občasnou inkontinencí bojuje v průběhu života až 50 procent žen. Nechtěný a vlastní vůlí nekontrolovatelný únik moči pro ně často znamená významný intimní problém, se kterým se velmi obtížně svěřují. K lékaři se kvůli studu ovšem odváží zajít odhadem jen 10 procent pacientů.
V pražském GynCentru loni otevřeli speciální vyšetřovnu, kde pomáhají pacientkám pomoci překonat stud a pomoci včasně určit diagnózu. „Větší zdravotnická zařízení, například fakultní nemocnice, musí řešit zejména závažné stavy a onkologická onemocnění, což se promítá také na dlouhých čekacích dobách. Otevřením nových prostor a nákupem nejmodernějšího diagnostického přístroje chceme nabídnout možnost pro všechny ženy, které tento problém trápí,“ vysvětlil vedoucí lékař pro léčbu inkontinence MUDr. Daniel Struppl z pražského GynCentra.
Problémy s inkontinencí zažije během života podle statistik více než polovina žen, většina je však nijak neřeší. „Spousta žen pociťuje kvůli potížím s inkontinencí trauma a postupně se omezuje v běžném životě. Za lékařem je donutí jít až náhlé zhoršení zdravotního stavu. Na vyšetření dochází mnoho žen až po 5-7 letech potíží,“ popisuje MUDr. Struppl. Pražské GynCentrum se teď tento stav bude snažit změnit osvětovou kampaní, která by měla dodat ženám odvahu svěřit se se svým problémem.
Jak na inkontinenci?
U tohoto onemocnění je nejdůležitější správná diagnóza, která určí typ inkontinence a podle toho lékař navrhne ideální léčebný postup. K přesné diagnóze slouží právě nový urodynamický přístroj, který mají k dispozici lékaři v pražském GynCentru. Přístroj pomáhá lékařům přesněji určit, zda se jedná o inkontinenci stresovou, kdy je nejlepším řešením malý chirurgický zákrok, nebo urgentní typ, který se dá léčit medikamenty. Chirurgický zákrok se provádí v celkové anestezii a je hotový během 20 minut. Pacientky mohou být propuštěny již druhý den po zákroku, celková rekonvalescence trvá zhruba 2 týdny.
Jelikož se na inkontinenci podílí řada faktorů, v případě léčby je velice důležitý individuální přístup ke každé pacientce. Návštěva poradny proto vždy začíná důkladným pohovorem s pacientkou, poté gynekologické vyšetření, následuje vyšetření moči a takzvané urodynamické vyšetření. Při něm lékař hodnotí u pacientky tlakové a objemové parametry močového měchýře a močové trubice během plnění a vyprazdňování měchýře v klidu a při kašli. K vyšetření slouží speciální urodynamický přístroj, který nově pro léčbu pacientů využívá i klinika GynCentrum.
A trocha optimismu na závěr – při správné diagnóze je úspěšnost léčby až kolem 85 %.
STATISTIKY INKONTINENCE
- Ve věkové skupině 15–64 let kolísá její výskyt mezi 5–20 %
- Během těhotenství trápí nechtěný únik moči až 60 % žen
- 32 % žen má obtíže i po porodu
- Pomoc kvůli studu vyhledá jen asi 10 % lidí s inkontinencí
Další informace naleznete na www.gyncentrum.cz