Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se často vyskytuje především u dětí. Je natolik rozšířené, že dostalo různé názvy jako ekzém (tento výraz je používán nejčastěji), dermatitida, atopický ekzém nebo atopická dermatitida. Abychom se vyhnuli zbytečným nejasnostem, dále budeme používat pouze termín atopický ekzém. Onemocnění vychází z určitého genetického základu a při jeho vzniku se významně uplatňuje zvýšená reaktivita kůže, abnormality autonomního nervového systému (nervový systém neovladatelný vůlí, jehož úkolem je regulace vnitřního prostředí organismu) a imunologické faktory.
Onemocnění řadíme mezi alergické reakce I. typu. Přesné mechanismy odpovědné za jeho vznik nejsou zcela jednoznačné. Známé jsou některé specifické (bílkoviny mléka, vejce, sója, roztoči, peří, pyly, bakterie, plísně a další vlivy) a nespecifické (fyzikální a chemické) faktory. Dermatolog rozlišuje tři formy atopického ekzému, a to kojeneckou, dětskou formu a formu dospívajících a dospělých. U dětí se atopický ekzém objevuje hlavně v prvních letech jejich života. Při kojenecké formě se může nacházet na obličeji a hlavě (může být však rozšířen i na těle a končetinách), později se lokalizovaná forma soustředí spíše na oblasti krku a místa kožních záhybů (loketní a podkolenní jamky, zápěstí a krk…). Kromě lokalizovaných forem jsou známé také generalizované formy, kdy je kůže postižená na celém těle. Základním projevem atopického ekzému bez ohledu na místo na těle je svědění. U dětí může být dokonce tak intenzivní, že jim brání v nerušeném spánku. Následné škrábání může vést až ke vzniku kožní infekce.
Jelikož atopický ekzém bývá dlouhodobého charakteru, velmi důležité je zvládnout péči o pokožku a její léčbu. Léčba atopického ekzému a dobrá péče dokáží zmírnit příznaky tohoto onemocnění. Nejsnáze lze případy řešit v domácí péči se zvlhčujícími produkty, zejména preparáty určenými pro úpravu kožní bariéry a preventivní péči o pokožku. Ve většině případů lze vyrážku a svědění dostat pod kontrolu v průběhu 3 týdnů. V závažnějších případech je třeba navštívit lékaře. Příznaky pro důvod návštěvy lékaře zahrnují puchýřky naplněné tekutinou, které mokvají nebo na jejichž povrchu se vytvoří strup. Nezřídka bývá přítomna i kožní infekce. Dalším projevem závažnějšího stadia je šupinovitá, suchá, červená a svědivá pokožka. U některých postižených osob lze pozorovat zároveň ložiska ztenčené nebo zhrublé kůže s trhlinkami. V těchto závažných případech je nutné poradit se s dermatologem.
Více se o atopickém ekzému a o jeho léčbě dočtete na www.bioderma-cz.com.