Mezi jedno z nejčastějších onemocnění žen patří děložní myom. Výskyt tohoto onemocnění rok od roku roste. Dle statistik je v současné době každý druhá žena ohrožena výskytem děložního myomu. Přestože se většinou jedná o nezhoubný nádor, neměly by ženy jeho léčbu podcenit. Na rozdíl od samovyšetření prsů je prakticky nemožné si sama zjistit počínající myom, v době kdy je již hmatní přes dutinu břišní je již velmi objemný. Kvůli prevenci a včasné léčbě by proto měly chodit na gynekologické prohlídky i starší ženy po menopauze.
Žena sama může na myom získat podezření, pokud ji trápí velmi silné či prodloužené menstruační krvácení, pobolívání v podbřišku nebo možné bolesti při námaze či pohlavním styku. Nejčastěji tak bývají objeveny až během gynekologických prohlídek, kdy lékař zjistí zvětšení dělohy. Přítomnost myomu poté potvrdí ultrazvukem nebo magnetickou rezonancí. Přestože se myomy objevují především u žen ve věku od 25 do 50 let, ohrožené jsou i ženy po menopauze.
„Myom je většinou nezhoubný nádor svaloviny děložní, který postihuje až 60 procent ženské populace. Výskyt tohoto onemocnění u žen rok od roku celosvětově roste,“ vysvětluje primář kliniky GynCentrum Petr Pícha.
Řada pacientek zároveň spoléhá na to, že po menopauze dochází k pozvolnému zmenšování myomů a doufá, že s přechodem se jejich obtíže samy vyřeší. Z toho důvodu by měly i starší ženy navštěvovat gynekologa pravidelně. Přestože se díky klimakteriu potíže s myomy v některých případech samy vyřeší, u řady nemocných obtíže naopak vygradují.
Výskyt myomu automaticky neznamená odstranění dělohy
Onemocnění dělohy výskytem myomu se na většině českých pracovišť stále řeší především odnětím dělohy neboli hysterectomií. Taková operace však představuje výrazný zásah do ženského těla. Vzhledem ke zvyšujícímu se výskytu myomů napříč věkovým spektrem žen se lékaři snaží najít nové postupy, které by odstranily či ošetřily myomy bez nutnosti odstranění celé dělohy. Využívají k tomu jak konzervativní, tak operační metody. Mezi nejčastější patří například laparoskopické nebo laparotomické odstranění myomu, či myomů, které však musí splňovat určitá kritéria jak umístění myomu vzhledem k tělu děložnímu, tak jejich velikost a bezpečnou vnitřní strukturu. Je také možno použít hormonální blokády menstruačního cyklu. Ta způsobí zástavu růstu myomu, dokonce i jeho možné zmenšení. Používá se jako doplňující léčba pro potlačení růstu myomu před chirurgickým zákrokem, nebo k zástavě růstu u starších žen.
Pražská klinika GynCentrum patří mezi jedno z mála pracovišť na světě, které kromě běžných metod léčby používá nově vyvinutou a světově unikátní operační technologii asistované laparoskopické myolysy pod ultrazvukovou kontrolou, která má však svá přísná kriteria pro možnost provedení a většinou se operují ženy ve fertilním věku, kdy jim myom znemožňuje otěhotnění či donošení plodu.
„Nová metoda spočívá v přesně cíleném zničení přívodní cévy myomů za pomoci barevného ultrazvuku, kdy sonografista „ navádí“ speciální operační nástroj operatéra přímo k přívodné, vyživující, cévě myomu a ta je poté uzavřena unipolární jehlou,“ vysvětluje gynekolog a porodník Karel Pohl z kliniky GynCentrum, který zároveň zastává post superkonziliáře pro celou republiku se spádovou oblastí středních Čech a Prahy.
Jedná se o nejpřesnější metodu, která díky zástavě cévního zásobení omezí růst myomů, ovlivňuje pouze myomy s minimálním poškozením okolní funkční tkáně dělohy. Do šesti měsíců po zákroku dochází ke zmenšení myomů až o 50-80 % s minimem pooperačních komplikací.
Další informace naleznete na www.gyncentrum.cz